УМОР при НАПОРУ је можда знак ТЕШКЕ БОЛЕСТИ
За бављење спортом здравље и квалитет срца је од пресудне важности. Међутим, какво треба да буде спортско срце?
Ужељи да им деца постану успешни и признати спортисти родитељи обављају све неопходне прегледе, али када се деси изненадна смрт спортисте на такмичењу, остаје питање зашто се тако нешто догодило и да ли је и ко направио превид. Питање је и да ли је свако срце спремно за све напоре које спортови траже.
Прочитајте још: Затегните ТЕЛО пре одласка на плажу вежбајући у КУЋИ
- Развој феномена спортског срца дешава се под утицајем тренинга, а има за циљ да повећа укупан функционални капацитет кардиоваскуларног система, а самим тим повећање радне способности - каже кардиолог др Милош Обреновић.
Нормалном срцу је лева комора тешка 250 грама.
Повећану радну ефикасност срце остварује повећањем минутног волумена, односно количине истиснуте крви у минути. Проширењем комора, иста запремина крви може бити истиснута мањим бројем контракција са мањим губитком енергије. Повећање дебљине зида срчаног мишића мора да прати проширење комора.
- Величину срца примарно одређују димензије леве коморе, а код обичног здравог срца она је мања од 250 грама, док код спортова снаге премашује 300 грама -каже др Обреновић.
Како се препознаје болесно срце?
Како препознати болесно срце?
- Најчешћи симптом је отежано дисање при напору, које настаје услед повећаног притиска на крају дијастоле у левој комори, јер је пуњење леве коморе отежано - објашњава др Обреновић.
Успорен срчани рад главно је обележје код више од половине свих спортиста који тренирају динамичке, односно спортове издржљивости.
- Нормална вредност здраве спортски неактивне популације је између 60 до 100 откуцаја у минути - појашњава др Обреновић.
Спортско срце спорије куца!
Спортисти имају успорен срчани рад, са бројем откуцаја срца у минути испод 60 па чак и мање од 40. Срце са овако успореним радом спремније је на већу издржљивост, напор већег интензитета и дужег трајања. Код спортиста су уобичајене и неке врсте аритмија и појава такозваних блокова у провођењу, који се углавном губе за време физичке активности.
Прочитајте још: Да ли одлазак на СПАВАЊЕ када смо гладни помаже у МРШАВЉЕЊУ - реч стручњака
Сваког минута у миру, срце избаци пет литара крви. Срце рекреативца, у максималном напору испумпа за минут од 20 до 25 литара крви. Код врхунских спортиста у напору срце испумпа чак 40 литара крви у минуту. Ову количину крви спортско срце је у могућности да упумпа и испумпа захваљујући поменутим променама у величини и снази самог срчаног мишића, али и повећаним димензијама крвних судова, као што је аорта.