Данас су ЗАДУШНИЦЕ: Испоштујте ОБИЧАЈ и одајте почаст МРТВИМА, иначе ће ОСТАТИ У МРАКУ
Духовске задушнице, како се другачије зове овај празник, обележава се у суботу пред Духове, односно Силазак Светог Духа.
Православни хришћани данас обележавају летње задушнице, празник посвећен преминулима. На данашњи дан, верници посећују гробове својих најмилијих, пале свеће и служе помен.
Данас упутите молитве Богу за милост према прминулима
Данас се упућују молитве Богу за милост према упокојенима и опрост њихових грехова.
Прочитајте још: Срби, славимо СПАСОВДАН: Данас је црвено слово, светац СПАШАВА КУЋУ, а ако га не испоштујете НЕЋЕ БИТИ ДОБРО!
Према веровању, свећа упаљена на задушнице више вреди од свих других које се пале за душу покојника током године.
У источној Србији се чак веровало да свећа упаљена на задушнице гори све до следећих задушница, и да ће мртви годину дана бити у мраку ако им не упалите свећу на задушнице.
Поводом Духовних задушница, данас се организују и богослужења посвећена упокојенима, јер је према веровању Исус Христос, дан уочи Васкрсења, које се увек слави у недељу, провео у гробу.
Прочитајте још: Шесторо људи је ступило у контакт са ВАНЗЕМАЉЦИМА, а ДВОЈЕ је посетило њихов васионски брод!
У Цркви се на задушнице помињу и речи Светог Јована Златоустог, једног од највећих богослова из Четвртог века: “Помозите покојнима и помињите их. Не оклевајте, дакле, да помогнете онима који су отишли и принесите ваше молитве за њих”.
Прочитајте још: БОЖЈА ОПОМЕНА? Храстови код Јагодине ПАДАЈУ, а мештани говоре о ЗАПИСУ СТАРОМ 250 ГОДИНА
У народу је обичај да се на данашњи дан на гробове износе јела, посебно погача. Верује се и да изнешена јела треба да се поделе сиротињи.
Припрема погаче
За ову прилику припремају се посебне погаче без квасца.
На даску за мешење изручи 1 килограм просејаног брашна, посоли се и раствори водом, у коју је додато мало соде бикарбоне. Затим се погача меси, а што се дуже меси, биће укуснија.
Прочитајте још: Кнез Лазар је бацио КЛЕТВУ на једно село код Јагодине, а она се обистинила 2010. године!
Погача треба да буде што тврђа, па се не користи много воде. Када је тесто умешено, развуче се оклагијом да буде око 2 прста дебело, а затим се стави на ринглу да запаче мало. Потом се пече у пећници. На гробљу се погача дели обавезно, а уз њу жито и нека друга храна и слаткиши.