Na Poljoprivrednom fakultetu procvetao cvet star 32.000 GODINA! (FOTO)
U bečkom Institutu za molekularnu biotehnologiju na Poljoprivrednom fakultetu procvetao je beli cvet star 32.000 godina, pa ne čudi što je naučna javnost oduševljena.
Kada je ova biljka poslednji put cvetala pored nje su šetali runasti mamuti!
Pročitajte još: Prodavnica je u bašti, apoteka je u šumi: Ovi ljudi su potpuno PROMENILI NAČIN ŽIVOTA, a ovo je priča o njima (FOTO)
Genotip biljke "silene stenophulla" koji je odeljenje za biotehnologiju biljaka pod vođstvom Margit Laimer, u epruveti dovelo do cvetanja, star je 32.000 godina, a preživeo je u podlozi sibirskog permafrosta (večno smrznuto tlo).
Seme su oživeli u Rusiji i poklonili Beču.
Istraživački tim Svetlane Jahine iz Ruske akademije nauka je 2012. godine uspeo da oživi ovu biljku iz semena nepoznate vrste koja je izvučena iz sibirskog permafrosta starog 32.000 godina.
Zahvaljujući dobrim kontaktima sa ruskim kolegama Laimer je dobila klonirane ćelije biljaka za Poljoprivredni fakultet za muzej "MUMOK".
- Uspešno cvetanje jedne od kloniranih biljaka zavisi od mnogih uticaja okoline, uslovi za rast "Silene" bili su očigledno tako dobri da je počela da cveta - ističe Laimer
Pročitajte još: VANZEMALJCIMA smo pre 43 godine poslali PLOČU, nećete verovati šta je na njoj SNIMLJENO!
Poredeći sa današnjim rođacima u koje se između ostalog ubrajaju karanfil klinčić i pucavica, istraživači žele da saznaju kako je razvoj evolucije ove biljne vrste tekao, odnosno šta se kod njenih rođaka u poslednjih 32.000 godina promenilo.