Rešile smo - ovog LETA cveće će PREŽIVETI vrućine! Evo i MALIH TAJNI velikih majstora
Iako uložimo mnogo truda i ljubavi, čini se da nikada cveće ne može da nam preživi vrele letnje dane.
Koliko vode je potrebno našim biljkama, kada je previše, a kada premalo vode tokom letnjih vrućina? Ovo je najčešće pitanje koje postavljamo baštovanima kada želimo savete u želji da naše biljke prežive do jeseni.
Previše vode ubija kiseonik nephodan korenu, premalo vode suši celu biljku
Pročitajte još: Može da se dogodi da UGINE: OVU stvar ne smete NIKADA uraditi sukulentu!
Cvećari i baštovani dobro su upoznati sa zahtevima biljaka po pitanju količine vode, koja im je neophodna. Sa druge strane, svesni su i činjenice da biljke, osim toga što mogu presušiti usled male količine vode, isto tako mogu uginuti i zbog previše zalivanja.
Previše vode ubija koren
Tokom leta češći problem sa biljkama je nedostatak vode zbog jakog sunca i dugotrajnih sušnih perioda.
Iako ređe, biljke mogu imati višak vode, posebno one u posudama. Ukoliko voda duže stoji u posudi, koren neće imati dovoljno kiseonika i jednostavno može odumreti.
Pročitajte još: Ne bacajte stare FARMERKE, udahnite im novi život U BAŠTI (VIDEO)
Ukoliko nakon jake kiše ili previše zalivanja voda stoji u tacni i biljka je nakon nekoliko sati ne upije, svakako je trebamo isprazniti.
Zalivanje tokom letnje žege
Prilikom zalivanja cveća vodom iz vodovoda, ona treba da odstoji neko vreme kako bi iz nje izlapeo hlor koji je štetan za biljke.
Odstajala voda nije hladna poput one iz vodovoda pa biljke ugrejane od vrele letnje žege neće doživeti temperaturni šok, koji se negativno odražava na razvoj cvetova i plodova, ali i na rast cele biljke.
Kad odlazimo na godišnji odmor, moramo pripaziti da biljke imaju dovoljno vode pa ćemo nekoga morati zamoliti da se brine o njima. Naravno, postoji mogućnost da pomoću cevi i cevčica, ali i programatora biljkama osiguramo redovan dotok vode.