Проверите! Свако ко има ову ПОШТАНСКУ МАРКУ може да купи СТАН У БЕОГРАДУ (Фото)
Издање марака са Титовим ликом поводом његове смрти доштампано је ново због страних туриста који га траже у Музеју историје Југославије.
Предратне, марке из 19. века, али и са грешком посебно су вредне и како пролази време колекционари су спремни да плате богатство за њих. Из Пошта Србије поручују да све марке чији се тираж прода и нестану са шалтера истог тренутка почињу да добијају на вредности.
Прочитајте још: Корона вирус је само ЖРТВЕНИ ЈАРАЦ! Откривено КО стоји иза пандемије и како је до ње дошло!
Највредније марке у Србији, према подацима каталога аукцијских кућа у последњих 20 година, припадају Кнежевини/Краљевини Србији: Новинска марка Грбуша из 1866 (прва штампа, каталошки број 1) и Новинска марка Кнез Михаило, 1 пара, из 1868 (треће штампање у маслинастој боји). Дакле, ко има поменуту "Грбушу", без обзира да ли је табачић или појединачна, или Кнеза Михајла може истог тренутка да их прода да купи стан у Београду.
Ко има марку "Грбушу" или Кнеза Михајла има благо!
Што се тиче југословенских марака то су: Табак Есперанто 1953, „50 година Октобарске револуције”,1957, у чешљастом уместо у линијском зупчању, и „Неиздати” Тито, 1972.
Колекционари често сакупљају марке са грешком у боји или слову, јер оне имају посебну вредност. Ове марке могу да превазижу тржишну вредност најскупљих марака на свету. На срећу, Србија има и такве марке. Рецимо, изузетно су вредни: Краљ Петар (3 дин, из 1911. године) у погрешној љубичастој боји и Тројички сабор (1911 вредност 1 ПАРА) у црвеној уместо у сивој боји.
Страни туристи лудују за Титовим маркама.
Највише одштампаних марака у СФРЈ било је са ликом Тита, а занимљиво је да оне и данас привлаче
пажњу сакупљача. Купују их страни туристи и Музеј историје Југославије. Посебно је занимљиво издање поводом његовог 80. рођендана 1972. године, које је одштампано, па је наложено да се уради ново.
Миланче постоји само један и непроцењив је.
Међутим, од свих српских марака, јединствена и посебна је тако звана марка „Миланче” из 1872. у тзв. tete-beche форми, из чувене Фераријеве збирке,јер постоји један познати примерак. Последњи пут продата је на аукцији за 70.000 швајцарских франака.
Старије марке су увек траженије. Предратне марке су и каталошки више вредноване, самим тим и циљна публика сакупљача је мања. Марке СФРЈ штампане су у огромним тиражима, па је и њихова понуда већа, а каталошка процена нижа.
Добра збирка Кнежевине или Краљевине Србије ће увек наћи сакупљача, јер је то период класичне филателије, а сакупљача класичне филателије има у целом свету.
Прочитајте још: Можете ли да замислите како ће изгледати путовање 2049. године? Отвара се ПУТ СВИЛЕ, а Кинези ће имати главну улогу
Све поштанске марке, након што се тираж прода и оне нестану са продајних шалтера, добијају већу вредност, у зависности од филателистичке области, теме, важности догађаја које марке обележавају, а посебно у зависности од интересовања филателиста у земљи и свету. С тим у вези, све би их требало чувати.