Уколико годинама водите рат са КРТИЦАМА засадите ове биљке и решите проблем
Покушали сте са прашковима и апаратима који изазивају звук и ништа није помогло? Пробајте старински начин борбе против малих бића.
Кртице су мале и досадне. У природи ником не сметају, али на травњаку умеју да направе такву штету да ни један баштован уз сав труд и зној не може да исправи.
Прочитајте још: Камену ружу када засадите сама се о себи брине и то је довољан разлог да је одмах набавите
Постоји безброј средстава која се рекламирају као успешан начин борбе против кртица. Међутим, уколико ништа од тога није успело да спаси травњак - пробајте природан начин на који су се наши стари борили против малих штеточина.
Пошто су кртице осетљиве на мирисе треба засадити биљке репеленте које су неподношљиве за њих.
Кадифица је добро позната као биљка пријатељ у органском узгоју, а кртицама се уопште не допада, па је корисно посадити је на рубним подручјима травњака.
Дуван такође растерује кртице, јер његов мирис не подносе. Пошто дуван може да порасте прилично у висину посадите га крај зида или по ивицама леја.
Мента или нана је биљка која нервира кртице, па пронађите место које је близу воде и ту је посадите.
Царска круна је природни, шумски непријатељ кртица јер има мирис који подсећа на лисицу, па избегавају места на којима расте.
Бели лук не воли ни једна штеточина, па ни кртица. Може се посадити украсни, али и да се зрели ченови белог лука повремено пресеку на пола и утисну у земљу.
Дивљи зумбул има оштар мирис и луковице ове биљке растерују кртице.
Прочитајте још: Због нове технологије која осваја свет фармери у Србији остављају мотике
Коцкавица је, ипак, најефикаснија у борби против малих штеточина. Ова трајна земљаста биљка када се једном посади даје трајну заштиту. Луковице коцкавице се саде у лето или јесен, а воли пропусно земљиште, сенчано или полусеновито. Цвет је попут тоболца, уркашен звончићима, док је жбун читаве године зелен и раскошан.