Ова биљка је у Русији добила споменик, спасила је милионе живота, а расте и у Србији
У његовом саставу се налази 10 пута више витамина Ц него у лимуну, а садржи и витамин А који одговара за добар вид, младост и лепоту, витамине групе Б
Ова биљка је добила у Русији, чак, два споменика због својих изузетних лековитих својстава. Сремуш је током историје спасао милионе људских живота од опасних болести међу којима су куга, тифус и колера.
Прочитајте још: Ова БИЉКА је лек против старости, а Хитлер је по њу послао у Русију ТАЈНУ ЕКСПЕДИЦИЈУ
У Русији сремуш има и други назив - медвеђи лук. Руси су од давнина приметили да је ова биљка права "хитна помоћ" за дивље животиње. У пролеће, чим се пробуде, медведи одмах крену у потрагу за сремушем који им помаже да ојачају организам и врате снагу након дугог зимског сна.
Људи су постали свесни исцељујућег потенцијала медвеђег лука још у камено доба, а у Египту су га сматрали чудесним леком против малаксалости и давали су га хранитељима пирамида. У Риму је коришћен као лек против импотенције.
У Средњем веку је био готово једини спас против опасних заразних болести - куге, тифуса, колере и туберколозе. Захваљујући својим бактерицидним својствима сремуш је спасао многе животе па је у Русији добио два споменика. Један споменик се налази на Далеком истоку у граду Петропавловс на Камчатки, а други у Кемеровској области, у градићу Миски.
Становници Чеченије, који вековима користе медвеђи лук као лек и додатак јелима, залажу се за признање сремуша за симбол овог региона.
Прочитајте још: Веровало се да Стаљин никада није пио лекове, целог живота тражио је једну БИЉКУ коју данас многи користе
Али, све има своју другу страну: медвеђи лук су у Русији током дугог времена сакупљали у огромним количинама и зато се он на крају нашао у црвеној књизи заштићених биљних врста. Зато многи Руси сада следе пример древних Египћана и расађују сремуш у својим баштама.