До ПУБЕРТЕТА је све супер, а онда МАЈКА "жање шта је посејала"
Однос између мајке и ћерке је посебан и специфичан. Чврст и нераскидив. Пун топлине и љубави. Мајка је ослонац, узор, ауторитет, путоказ, раме за плакање, другарица за цео живот...
Психолог Елена Кузмановић каже да је однос између мајке и ћерке један од најснажнијих и најинтимнијих, самим тим и најризичнији, уколико нису развиле добру комуникацију.
Прочитајте још: Постоје ТРИ кључне реченице које треба да кажете детету да би постало ГЕНИЈЕ
Истраживања су показала да ћерке које су успоставиле добру комуникацију са мајком имају веће самопоуздање и самопоштовање, боље се односе према себи и праве квалитетније партнерске релације.
Неретко се дешава да се односи између мајке и ћерке наруше када је дете у пубертету. Шта доводи до јаза међу њима и како је могуће остварити добру комуникацију у периоду које је за дете врло осетљиво и специфично?
Пубертет је критично доба када се односи кваре.
- У прелазном периоду између детињства и одраслог доба, полако постајемо сличнији нашим родитељима, у овом случају мајци, а пубертет карактерише процес сепарације и индивидуације, где ћерка жели да буде другачија од мајке и да се поштује њена потреба за мишљењем и изборима - каже психолог.
Ћерка у пубертету збуњује мајку и треба стрпљење
Истовремено, ћерки је потребно да задржи осећај блискости са мајком, али уз јасније границе, што мајку некада збуњује. У том тешком периоду се обично "жање оно што се посејало раније", па је важно да се мајка наоружа стрпљењем, да поштује тежину њених мука и жељу да буде другачија.
Прочитајте још: ТРГНИТЕ СЕ! Ако је мајка НЕСРЕЋНА, деца ће бити ПОПУТ ЊЕ!
Као одрасла особа, мајка је емоционално припремљенија да се носи са тешком комуникацијом, променама расположења и бурним реакцијама ћерке, док су адолесценти веома збуњени оним шта им се дешава.