Продужите им век: Ево како се правилно пуне батерије паметних телефона
Доносимо вам 7 кључних ствари које морате знати када је реч о батеријама мобилних телефона и њиховој истрајности
Батерија мобилних телефона једна је од првих проблема са којима се сусрећу сви корисници ових уређаја. Могућност да батерија издржи читав дан постала је најважнија карактеристика приликом куповине паметних телефона, одмах после величине екрана.
У наставку је 7 кључних ствари о којима морате водити рачуна када је реч о батеријама мобилних телефона и њиховој истрајности.
Прочитајте још: Ако укључите ОВУ ОПЦИЈУ на телефону, батерија на Андроиду ће трајати дуже
Батерије се неће мењати у скоријем периоду
Паметни телефони користе литијум-јонске пуњиве батерије. Тешко је створити батерије које трају дуже, јер се технологија батерија није променила десетинама година. Иако се чини да оне трају дуже, заправо уређаји и софтвери имају многе режиме који рационалније троше енергију и повећавају дневно трајање батерије.
Прочитајте још: Како ослободити меморију мобилних телефона?
Што је већа батерија, то је више трикова који продужавају њен живот. Веће батерије могу омогућити целодневни рад на уређају, али обично само ако су напуњене до 100 одсто. Тако се батерија сваког дана приликом пуњења излаже "стресу" који јој смањује животни век.
Foto: Pixbay
Брзо пуњење неће оштетити батерију
Конвенционални пуњач има снагу од 5 до 10 вати. Бржи пуњач може то побољшати и до осам пута. Осим ако нема неке техничке грешке са електроником ваше батерије или пуњача, коришћење брзог пуњача неће дугорочно оштетити батерију вашег мобилног телефона.
Прочитајте још: Рилми телефони стижу у Србију у марту
Не можете препунити батерију мобитела
Систем управљања батеријом је осмишљен тако да искључи електрични набој кад батерија достигне 100 одсто, пре него што се она може препунити. Батерија, ипак, остаје под "стресом" иако је 100% напуњена.
Не допустите да се батерија потпуно испразни (0%)
Пражњење батерије до краја може изазвати хемијске реакције које временом скраћују век батерије. Ставите мобилни телефон на пуњач када се ниво батерије смањи на око 30 одсто, што је знатно изнад критично ниског нивоа.
Високе температуре могу оштетити батерију
Топлота је прави непријатељ батерије. Мобилни телефон треба држати што даље од сунца, прозора и изван контролне табле аутомобила како би се спречило прегревање. У екстремним случајевима може доћи до експлозије прегрејане батерије.
Foto: Pixbay
Прочитајте још: БРОЈНИ НЕДОСТАЦИ: Нова 5Г мрежа не доноси најбржи интернет преко ноћи
Туђи пуњачи неће нанети штету батерији вашег телефона
Осим ако не користите оштећене пуњаче, каблови и пуњачи који нису дошли уз ваш модел телефона неће наштетити вашој батерији. Тако произвођачи мобилних телефона као што су Samsung или Apple користе флексибилније пуњаче помоћу којих је могуће пунити знатно шири спектар мобилних.
Које су најбоље методе за уштеду батерије?
Да бисте извукли више живота из батерије, можете користити уобичајене трикове за уштеду енергије као што су смањење осветљености екрана, искључивање Wi-Fi мреже и Bluetooth-а када их не користите, ограничавање приступа позадинских апликација кроз поставке и праћење апликација које користе GPS.