Био је у тамници 1, ланцима везан за куку, а рука ОДСЕЧЕНА: У ћелији Гаврила Принципа пронашли ПОРУКУ
Злогласни затвор и логор Терезин ретко посећују српски туристи иако је у њему умро Гаврило Принцип.
"У овој самици је од 5. децембра 1914. године био заточен Гаврило Принцип" - ове речи написане су на плочи у музеју Терезин, бившем затвору и логору.
Прочитајте још: Грци спремили посебну ПОНУДУ и за СРБЕ једно ИЗНЕНАЂЕЊЕ до сада НЕВИЂЕНО (ВИДЕО/ФОТО)
Гаврило Принцип је остао симбол борбе против Аустро-угарске и затвор Терезин, надомак Прага, на путу за Дрезден, као на ходочашће посећују ретки српски туристи. Нажалост, наше агенције не организују излете до оводг мучилишта српских хероја "Младе Босне".
Гаврило је умро од туберколозе, имао је 40 килограма
Гаврило је умро у Терезину 28. априла 1918. године од туберколозе, односно последица поступања према њему. Када је стигао имао је само 19 година.
Нон-стоп је био везан ланцима, па му је десна рука била ампутирана због гангрене.
Гаврило је све време био у тамници број.1, ланцима везан за куку. Због дуготрајног везивања рука му је апмутирана. Ћелија је без прозора и свежег ваздуха, а он је проводио време у тами, потпуно сам. Без грејања и са мало хране. После 18 месеци стражари су мало попустили строг надзор. Имао је право да прошета један сат дневно сам по празном дворишту.
Терезин је у Другом светском рату постао логор за Јевреје и то је разлгог зашто га обилази велики број страних туриста. Српски свраћају ретко, а обично могу да уђу без наплаћене улазнице.
Гаврило је сахрањен ноћу у необележеном гробу.
Са Принципом су били заточени и саучесници и сви су умрли због хладноће, болести, али су остали пркосни до самог краја. У његовој самици је на зиду пронађен натпис: "Наше ће сјене ходати по Бечу. Лутати под двору и плашити господу": Данас га нема.
Гаврило је сахрањен ноћу у необележеном гробу на католичком гробљу. У том тренутку је имао 40 килограма. Наређење за војнике који су га сахранили било је да тајну Гавриловог гроба не смеју да одају ником. Наравно, Чеху Франтишеху Леблу је, ипак, прорадила савест и на његов гроб је, када је завршен Први светски рат, ставио чешку заставу.
Прочитајте још: Сви сте чули за ружичасте плаже, а у Европи постоје само ЧЕТИРИ: Због њихове боје се води права полемика (ФОТО)
После рата 1920. године су остаци Гаврила Принципа и сабораца пронађени и пребачени у Сарајево, где на споменику пишу речи Петра Петровића Његоша: "Благо томе ко довјека живи, имао се и рашта родити. Видовдански хероји Гаврило Принцип, Данило Илић, Михајло Мишко Јовановић, Јаков Миловић и Богдан Жерајић."