Ne otpisujmo olako Marlin Model 336 koji je već 170 godina lovačka ikona u SAD
Zbog male dužine i brzog drugog metka ova polužna repetirka je nenadmašna u šumskom lovu i gustišu
Puška je dosta korišćena - "razradila se", pa funkcioniše kao najfiniji mehanizam. Kratka je, lako se unosi u rame i lako se nalaze oba nišana. Bez skidanja iz ramena, uvežban strelac munjevito uvodi novi metak u cev.
Imali smo sreću da detaljno razgledamo polužnu repetirku Marlin Mod 336 kalibra .30-30 Vinčester, opremljenu optičkim nišanom i jednostavnom širokom tunelskom montažom. Pored jačeg sanduka, konstrukcija Marlin 336 ima otvor za izbacivanje ispaljenih čaura i neispaljenih metaka, smešten sa desne strane sanduka, što omogućava postavljanje motaže za optički nišan.
Brzo i glatko repetiranje
Zabravljivanje i odbravljivanje zatvarača polužnih repetirki, pa i Marlina 336, obavlja se tako što strelac koristeći tri prsta ispod kažiprsta povuče nadole repetirajuću polugu.
To dovodi do povlačenja nadole braveće poluge, koja je do tada bila u čvrstom zahvatu sa telom zatvarača. Prorez na donjoj strani zatvarača u koji ulazi ova spregnuta poluga je širok 10 i dubok 7,5 mm.
Pročitajte još: PPU da testiram novu snajpersku municiju .416 Barrett
Povlačenjem nadole poluge za repetiranje, iz proreza izlazi braveća poluga i, što je važno, ona oslobađa zadnji deo udarne igle da izađe iz ose sa njenim prednjim delom. Iako je konstrukcija s polovine 19. veka, baš je napredna. Daljim kretanjem repetirajuće poluge nadole zatvarač ide unazad, zapinje spoljašnji udarač, a zub izvlakača širine 5 mm izvlači ispaljenu čauru ili neopaljeni metak. Sada strelac kretnjom šake nagore vraća zatvarač napred, donosač je pripremio novi metak iz tubularnog magacina i čelo zatvarača ga ubacuje u cev, opet zahvatajući zubom izvlakača ivicu na dnu čaure. Otvor za punjenje potcevnog tubularnog magacina dimenzija 40x15 mm se nalazi sa leve strane sanduka.
Sigurnosni detalji
Marlin 336, kao i druge slične repetirke, ima spoljašnji obarač, čija je površina nareckana, kako bi palac strelca sigurnije nalegao. Udarač pored opuštenog i zapetog, ima i međupoložaj, koji se savetuje kada se puška nosi sa metkom u cevi. Udarna igla je urađena iz dva dela. NJen zadnji deo u koji udara spoljašnji udarač je uvek prednjim krajem oboren na dole. U osu simetrije sa prednjim delom udarne igle ovaj zadnji deo dolazi samo u slučaju kada je puška potpuno zabravljena i kada je poluga za repetiranje, potpuno uz pištoljski rukohvat. Iza obarača izviruje iglica (pin) dimenzija 2,5x2,5 mm, koja samo kada je potisnuta unutar sanduka repetirajućom polugom, dozvoljava da puška može opaliti, što znatno podiže bezbednost puške.
Patentirano ožlebljenje
Dužina cevi Modela 336 iznosi 512 mm i ima poznato Marlinovo mikro grouv ožlebljenje - umesto klasičnih "polja i dubokih žlebova", uezan je mnogo veći broj sitnih plitkih žlebova koji u kalibru .30-30 Vin imaju korak uvijanja od 1:10 inča. Ovi sitni tangencijalno raspoređeni žlebovi bolje obuhvataju i vode zrno u košuljici celom trasom cevi. Cev se lakše čisti, brzine su malo veće i cevi duže traju.
Pročitajte još: Testirali smo novu snajpersku municiju .416 Barrett - evo šta smo zaključili
Metak .30-30 Vinčester ima raspon zrna težine od sedam do 11 grama. Brzine na ustima cevi se kreću od 678 do 818 m/s, a energija na ustima cevi ide od 2390 J do 2700 J. Dobro zrno i dobar pogodak na razumnim daljinama oboriće većinu naše lovne visoke divljači izuzev krupnog vepra i jelena. Kalibar .30-30 Vinčester je precizan, udoban za pucanje i sasvim dovoljno efikasan.