Jeste li čuli za krkovinu? Raste pored reke i može čoveku zauvek da reguliše PROBAVU
Mnogi uzimaju klasične lekove da bi olakšali tegobe zbog opstipacije, a u prirodi se nalazi lakši način da probavni trakt uvek radi kao sat
Izuzetno lekovita biljka krušina, u narodu poznata i kao krkovina, pasja leska ili pasje grožđe može da se pronađe pored reka i u šumama sa dosta vlage.
Pročitajte još: SVE TAJNE DIVLJE KRUŠKE: Lek je za mnoge bolesti, a veoma je važno šta sa LISTOVIMA možete da uradite
U lekovite svrhe koristi se samo kora tamnosive boje sa prepoznatljivim belim, poprečnim linijama. Kora sadrži tanin, gorke materije, šećer, masti, slobodne emodine, izoemodine, hrizofansku kiselinu, derivate antrakinona. Izuzetno je korisna za hronični zatvor, nadutost, pritisak i bol u crevima, a uz to narodna medicina je preporučuje za slabo pamćenja, pritisak u glavi, bol u očima, vodenu bolest. Blagotvorno deluje i na žuč i sprečava stvaranje žučnih kamenaca.
Izuzetno je korisna za hronični zatvor, nadutost i bol u crevima, a preporučuje se i za slabo pamćenja, pritisak u glavi, bol u očima.
Pored čišćenja creva, od krušine se pripremaju čajevi kao i obloge posebno za bolne hemoroide, bol u predelu srca uzrokovan nagomilavanjem vazduha u želucu ili crevima, izostale menstruacije.
Pročitajte još: Na Staroj planini raste biljka koju MORA da ima svaka kuća
Lekovita kora skida se sa mladih stabala i debljih grana krajem zime i početkom proleća, pre nego što krušina olista i odmah se suši. Iseku se vrpce dugačke oko 30 santimetara i odmah se oko sat vremena zagrevaju na 110 stepeni, a potom se suše na promaji godinu dana.
Upozorenje:
Čaj od krušine ne sme da se pije tokom trudnoće i dojenja, niti sme da se daje deci mlađoj od 12 godina. Krušina je lekovita ali je i otrovna biljka i treba voditi računa o doziranju, jer veće količine mogu da izazovu povraćanje, pa čak i teže trovanje.