Promenite životne navike: Pet NAČINA da lakše prebrodite menopauzu
Menopauza je najčešća u periodu od 49. do 51. godine, a period posle 70. godine naziva se senijum. Prevremena nastupa ne samo iz genetskih razloga, već i zbog medicinskih tretmana ili hirurškim uklanjanjem jajnika.
Ipak, promenama životnih navika i načina ishrane mogu da se olakšaju neprijatni simptomi koji se često povezuju i sa stresom.
Pročitajte još: Ovih PET simptoma su najsigurniji dokaz da ste ušli u PREDMENOPAUZU: Da li smete da ih pročitate?
Hormonska terapija se predlaže kao kombinacija estrogensko-progesteronskih pilula. Ova terapija čini pacijentkinju energetski snažnom, bez tegoba, a štiti od osteoporoze, poremećaja sna i valunga. Zbog mogućeg rizika od kancera dojke, moždanog i srčanog udara i tromboze, neophodna je indikovana upotreba, krajnje individualni pristup sa najmanjim dozama hormona i- što kraće vreme korišćenja.
Fitoterapija najbolji učinak pokazuju izoflavonoidi soje, koji, osim što uklanjanju tegobe, kod duže primene imaju pozitivan uticaj na koštanu masu i na holesterol. Od odstalih biljaka ženšen, žuti noćurak, indijski začini, nemaju toliko dobar efekat, a neke imaju i placebo efekat.
Pročitajte još: Pušenje, slana hrana i stres - tri su najveća neprijatelja žena: Možete ih se rešiti uz pomoć bilja
Komplementarna medicina od svih najveći učinak na smanjenje tegoba ima akupunktura, a u poslednje vreme i homeopatija.
Izbalansirana ishrana može da ublaži tegobe i da spreči pojavu bolesti. Ekstrakti biljaka koji imaju estrogeno delovanje dele se na: izoflavone, lignane i kumestane i od njih se prave suplementi i supstituciona fitoterapija. Tu spadaju: soja (50-100g na dan), lan, leblebije, sočivo, crvena detelina, peršun, celer, indijski orah, semenke bundeve, brokoli, kiseli kupus, susam. Pored fitoterapije dobre su i namirnice koje sadrže dovoljnu količinu vitamina, minerala i aminokiselina, nezasićenih masti.
Pročitajte još: MIT je srušen: MIDULT vlada svetom
Fizička aktivnost važna je zbog smanjenja telesne mase, poboljšava raspoloženje i utiče na očuvanje mentalnog zdravlja. Savetuju se brza šetnja, joga, vežbe istezanja, trčanje ili vožnja biciklom.