Okrećite se, stavite čep u usta, vičite „LUDU BULU“ i nek zabava počne
Organizujte u kući čas glume kojim će se opsutiti i zabaviti cela porodica, ali i nešto naučiti.
U pozorišnom svetu gluma se najčešće definiše kao igra. a uz nju ćemo mnogo naučiti, ali se i zabaviti. Gluma je kolektivna igra, tako da bi bilo najbolje da u njoj učestvuje cela porodica.
Pročitajte još: Šest jednostavnih saveta za SREĆAN život
- Da biste ovladali glumačkim veštinama potrebno je da se potrudite da: budete glasni, razmrdate vilicu kako bi vaša artikulacija bila što bolja i, naravno, da se opustite - kaže Nenad Radović, diplomirani glumac iz studija "Centar za kulturnu edukaciju".
On otkriva da čas glume obično počinje blagim telesnim zagrevanjem svih mišića i delova tela: glave i vrata (blagi okreti ulevo i udesno, pun krug), ramena, ruku i šaka, struka, nogu i stopala.
Pripremite čep od vina i vežbajte izgovor.
Uzmite lagano vazduh na nos i izbacujte ga na usta upotrebljavajući vokale: A, E, I, O, U. Svakim izdisajem upotrebite jedan vokal i tako pet puta dok ne izređate sve vokale.
- Dikcijske vežbe se rade uz pomoć čepa od vina, koji služi kao sredstvo za razvijanje viličnih mišića – kaže Radović.
Izgovarajte, na primer: "Stala mala Mara, na kraj stara hana sama", "Okolo dođoh vođo, potokom topovskom rovu", "Ludu bulu u tu gustu šumu vuku" i "Nevesele snene žene, plele teške mreže". Dikcijske vežbe se rade tako što se najpre polako po slogovima ponavljaju zadate vežbe, da biste vremenom mogli da ih radite sve brže.
Napravite pravu scenu, biće zanimljivije.
Spremni smo za prve glumačke zadatke koji mogu biti veoma jednostavni, bez teksta, kada iskazujete svoje emocije. Možete da pravite scene improvizacije. Tada je potrebno da međusobno podelite uloge. Recimo, kada je tema zadatka "Pod lipom", napravite od stolica klupu u parku. Onda smislite priču u odnosu na likove koje želite da igrate. U parku ste, pod lipom i ispod nje se dešava nešto čudno što menja vaš život. Kada se svi ukućani dogovore oko likova i kako će se priča odvijati, odigrajte scenu. Možete i da je snimite, pa da videte šta biste promenili.
Podelite uloge i napišite tekst za sve ukućane, jer je važno da svi učestvuju.
- U slučaju kada je tema zadatka "Novi predmet", pronađite nekoliko običnih predmeta u kući (olovka, kašika, daljinski upravljač...). Zatim jedan ukućanin pred drugima predstavlja svoj novi predmet sa novom funkcijom. Na kraju prezentacije, koja može biti interaktivna, prezenter pita ko želi da kupi taj predmet.
Zadatak "Intervju" podrazumeva da jedan od ukućana bude voditelj, a drugi gost koji smišlja čime će se baviti. Poželjno je da to ne bude mnogo popularno zanimanje (pevač, glumac, političar), već može da bude pekar, vodoinstalater, krojač... Gost se potom trudi da što stručnije odgovara na pitanja voditelja.
Pročitajte još: Deca će biti oduševljena i tražiće još: Potrebni su vam papir i flomasteri da napravite ČETIRI VOJVODE
Kada je tema zadatka "Novinski članak", birate neki članak iz novina i pokušavate da odigrate događaj iz njega. Ukućani su u ulogama ljudi koji se pominju u tom članku. Oni prate priču i događaj iz njega. Ukoliko u članku niko nije davao nikakvu izjavu, tekst za scenu možete da improvizujete.