Kako su umesto baka "zakon" postali JUTJUBERI? Ovo su RAZLOZI zbog kojih je došlo do krize autoriteta kod dece
Da li je snaga autoriteta u nenametljivosti ili demonstriranju moći?
Nekada se bez pogovora slušalo i poštovalo to što kažu roditelji, učitelji, stariji, nadređeni na poslu... Šta se promenilo, zašto su danas poljuljani autoriteti? Pred kim stojimo mirno i ko je, žargonski rečeno, postao “zakon”?
Pročitajte još: TRI razloga zašto su BAJKE bolje od crtanih filmova
Psiholog Milica Zarin ističe da su mališani zahvaljujući najrazličitijim sadržajima na internetu otkrili nove vidike i idole:
Deca se preko interneta informišu o influenserima, blogerima, jutjuberima i sličnim ličnostima koje nekima od njih postaju autoritet. Ne treba im braniti da gledaju takve sadržaje, već je važno racionalno i dobronamerno razgovarati sa njima i objasniti im zašto to neko radi.
Nema više granice između roditelja i dece...
Drugi razlog je takozvano spljošteno društvo, mešanje granica između roditelja i dece. Roditelji danas često kažu: “Ne mogu mu ništa, nemam uticaj.” To je pozicija nemoći. Ne postoji hijerarhija i vertikalni red, već horizontalna orijentacija, u stilu - deca i roditelji se oko svega dogovaraju. To nije dobro. Odrasli su ti koji procenjuju šta je dobro za dete.
Sagovornica podseća da je porodica mesto gde se gradi autoritet i odakle sve počinje.
Zatajili i mediji
Ali roditelji nisu jedini krivci. Osim porodice zatajilo je i društvo, a veliku odgovornost snose i mediji.
Autoritet se gradi u porodici, pa vrtiću...
- Svi smo odgovorni. Mediji danas svesno padaju sve niže. Veliki uticaj imaju i rijaliti programi i zvezde takvih sadržaja. Ne branite deci da ih gledaju, jer će ih tako više privlačiti, ali im objasnite da se na njima zarađuje novac i tražite alternativu među drugim poznatim ličnostima.
Milica Zarin smatra da kriza autoriteta mora da se ispravlja najpre u porodici, zatim u vrtiću, u školi, na radnom mestu...
Pročitajte još: Štiteći decu od kućnih poslova pravite grešku: Istraživanje traje 75 godina i sasvim je jasno
- Često klijenti na psihoterapiji kažu da imaju problem sa autoritetom na poslu, a to se nekada ogleda u tome što mi ne procenjujemo da li šef ili nadređeni poseduje određeno znanje i stručnost da bi bio na tom mestu. Dakle, nemamo problem sa autoritetom i sa osobom za koju smatramo da je vredna poštovanja, već zato što mislimo da ne treba da bude hijerarhijski na toj poziciji.