TRI telefona koja su promenila istoriju SRBIJE, a sa jednog se čulo da POČINJE RAT (FOTO)
Kada je sa famoznog drvenog telefona, koji se juna 1914. godine nalazio u Sarajevu, general Poćorek pozvao Beč praktično je označio početak Prvog svetskog rata.
Prvu telefonsku vezu u Srbiji uspostavio je elketro-mehaničar Panta Mihajlovića 14. marta 1883. godine. Panta je dobio koncesiju od srpske vlade za uvođenje telefonskog saobrćaja u Srbiji. I tako je sve počelo.
Pročitajte još: SRBIN PODIGAO BURU: Jeftović razotkrio KOD koji pokazuje da će MILION ljudi umreti od KORONE
Mihajlović je toliko verovao u "posao veka" da je u njega uložio čitav miraz svoje žene. I sve je izgubio. Prvu telefonsku liniju od 300 metara je uspeo da povuče između kafane "Tri lista duvana" do inženjerske kasarne na Paliluli. Prvi telefonski razgovor obavili su Tihomilj Nikolić i inženjerski kapetan Kosta Radosavljević.
Panta je uložio miraz u "posao veka" i sve izgubio.
- Čuvamo telefon za koji pretpostavljamo da je pripadao Panti Mihajloviću i da je sa njega obavljen prvi razgovor u Srbiji - kaže LJiljana Đorđević, viši kustos PTT Muzeja.
Nažalost, osim Đorđa Vajferta u tom trenutku niko drugi nije shvatio značaj ovog otkrića.
Prva telefonska centrala sa 50 priključaka je instalirana 1898. godine, a onda je sve krenulo, za to vreme, vrtoglavom brzinom. Do Balkanskih ratova Srbija je bila pokrivena telefonskim stanicama.
Lični telefon kralja Petra za loše vesti.
U Muzeju PTT čuva se još jedan poseban, redak i neprocenjiv telefonski apart. To je prvi telefon kralja Petra Karađorđevića. Nažalost, putem ovog telefona je dobo dosta loših vesti. On je taj telefon koristio samo nekoliko godina do 1911. godine, jer se tehnologija brzo menjala, pa je Beograd za jednu deceniju dobio tri centrale: prvu 1898 sa 50 priključaka, pa 1902. drugu sa 1.000 brojeva, pa 1910. godine sa 6.000 brojeva u Kosovskoj ulici. Tada je telefon kralja Petra otišao u "penziju".
Ipak, telefon koji je promenio srpsku, ali i istoriju sveta nalazi se na zidu preko puta Petrovog aparata. To je famozni telefon sa kojeg je general Oskar Poćorek javio da je ubijen prestolonaslednik Franc Ferdinand. U Beču su bili zgranuti, a kolo istorijskih događaja je počelo da se odmotava. Aparat se nalazio u štabu austrijske vojske u Sarajevu.
Titov crveni telefon nema brojčanik.
U muzeju se nalazi i Titov "crveni telefon" iz 1946. godine bez brojčanika.
Pročitajte još: Ukoliko se OTKRIĆE u Sremskoj Mitrovici ispostavi kao TAČNO, biće promenjena čitava ISTORIJA SRBIJE
Još jedan telefon koji je odigrao veliku istorijsku ulogu nalazio se u kafani "Zora". Naime, u noć između 5. i 6. aprila piloti su se okupili baš u kafani "Zora" jer je tu pevala Divna Kostić, ali i zato što je ova kafana imala telefon.
Kada je zazvobio telefon ukafani "Zora", pevaljka je zaćutala i piloti su ustali od stola.
Između pesama "Kad bi ove ruže male" i "Oj Hitleru milu li ti nanu, ostavićeš kosti na Balkanu" zazvonio je telefon. Muzika je prestala, piloti 6. lovačkog puka su ustali i poleteli. Oborili su 47 nemačkih "štuka", ali je njih desetorica poginula.